صفر تا صد طراحی لبخند

طراحی لبخند

 طراحی لبخند به مجموعه فعالیت‌های زیبایی در دندانپزشکی از جمله ارتودنسی و اصلاح تمام بدشکلی‌های فرم دهان و دندان گفته می‌شود. این کار با هدف داشتن لبخندی زیباتر و طبیعی‌تر علاوه بر حفظ سلامتی دندان‌ها توسط دندانپزشک انجام می‌شود. بررسی و معاینه دندان‌ها، ساختار فک، لثه و دندان‌ها با هدف تشخیص و بهبود مشکلات دهان و دندان بیمار و استفاده از روش درمانی مناسب که فرایند درمان دندانپزشکی زیبایی از جمله فعالیت‌های ایجاد طراحی لبخند در دندانپزشکی هستند.

طراحی لبخند

طراحی لبخند چیست؟

 لبخند زیبا به عنوان اولین و جذاب‌ترین چیزی است که افراد با نگاه کردن به شما، آن را می‌بینند. از طرفی دندان‌ها و هماهنگی آن‌ها با فرم صورت به عنوان بخش مهمی در ایجاد ظاهری زیبا شناخته می‌شوند. داشتن دندان‌های مرتب، مرواریدی و سالم از مواردی است که همه دوست دارند از آن بهره‌مند شوند. به نظر شما طراحی لبخند چیست و چه کاربردی دارد؟

 همراه با پیشرفت تکنولوژی و ورود آن به علوم پزشکی و دندانپزشکی، راه چاره‌ای برای افراد دارای مشکلات دهان و دندان ایجاد شد تا آن‌ها نیز بتوانند با استفاده از طراحی لبخند دندان، آن‌ها را اصلاح کرده و زیباتر دیده شوند.

 اصلاح طرح لبخند به تمامی کارهای دندانپزشکی انجام شده بر روی دندان‌ها از جمله مشکلات دهان و دندان، ظاهر نامرتب دندان‌ها، مشکلات لثه، عدم وجود تقارن در لثه و… گفته می‌شود که در واقع یک اصطلاح است.

 برای انجام این کار لازم است قبل از هر چیز دندانپزشک دندان‌ها و ساختار آن‌ها را بررسی و معاینه کرده و با شناسایی مشکلات دهان و دندان فرد، روش درمانی مناسب را انتخاب و طراحی لبخند را برای او انجام دهد. دندان‌ها در طول دوره رشد خود از زمانی که به صورت دائمی تولید می‌شوند در اثر عوامل طبیعی و غیرطبیعی دچار مشکلاتی از قبیل موارد زیر می‌شوند:

 · ساییده شدن دندان‌ها

 · ترک خوردن

 · خوردگی و پوسیدگی

 · سوراخ شدن

 · تغییر رنگ و زرد شدن آن‌ها

 · تحلیل رفتن

 این مشکلات بسته به سبک زندگی فرد، جنس دندان‌ها، سن و جنسیت فرد می‌توانند متغیر باشند و در بازه‌های زمانی متفاوت ایجاد شوند. استفاده از طراحی لبخند در دندانپزشکی کمک می‌کند تا مشکلات برای طولانی مدت به تعویق بیفتند.

 در حالت کلی با انجام پروسه اصلاح طرح لبخند می‌توانید تمامی جنبه‌های منفی لبخند خود را از درمان ارتودنسی گرفته تا سفید و درخشان کردن دندان‌ها را انجام داده و دیگر نگران دندان‌هایتان هنگام لبخند زدن نباشید.

اصول طراحی لبخند در دندانپزشکی

اصول طراحی لبخند در دندانپزشکی

 اصول اجرای طرح لبخند دندان شامل موارد زیر می‌شود:

۱. بررسی تمامی اجزای صورت

 یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های استفاده از اصلاح طرح لبخند، ایجاد تقارن بین اجزای صورت است. در این صورت قبل از انجام هر کاری باید میزان فاصله گونه‌ها با گوش‌ها، محل قرار گرفتن لب‌ها، میزان باز شدن دهان هنگام لبخند زدن و… را پزشک متخصص بررسی و در نظر داشته باشد.

 ۲. بررسی دندان‌ها

 دندان‌ها از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین اجزا در لبخند هر فرد شناخته می‌شوند. شکل دندان‌ها با توجه به عوامل مختلفی از جمله سن، جنسیت و علاقه فرد، اصلاح و فرم دهی می‌شوند. دندانپزشک ماهر با توجه به فرم صورت بیمار تشخیص می‌دهد که حالت صورت با دندان‌های ریز یا درشت زیباتر و طبیعی‌تر دیده می‌شود.

 در هنگام بررسی دندان‌ها لازم است تا دندانپزشک موارد زیر را در نظر داشته باشد:

· طول دندان‌ها

 هرچه دندان‌ها بلندتر باشد، ظاهر فرد جوان‌تر و لاغرتر به چشم می‌خورد.

 · تناسب دندان‌ها با یکدیگر

 وجود تناسب بین دندان‌ها باعث زیباتر دیده شدن لبخند می‌شود. از این رو در نظر گرفتن این موضوع که دو دندان جلویی در مرکز غالب باشند و هم چنین نسبت عرض به طول دندان‌ها رعایت شود از مهارت‌های دندانپزشک به حساب می‌آید که توجه به آن در طراحی لبخند تأثیرگذار است.

 ۳. لثه‌ها

لثه‌ها به عنوان محل قرارگیری دندان‌ها و نگهدارنده آن‌ها است. لبخندی زیباست که در آن لثه‌ها بیش از ۲ میلیمتر مشخص نبوده و در واقع فرد لبخندی لثه نما نداشته باشد. در نتیجه اصلاح لثه‌ها یکی از اصول طراحی لبخند در دندان پزشکی شناخته می‌شود.

انواع روش‌های طراحی لبخند

روش‌های طراحی لبخند

 داشتن لبخندی زیبا و طبیعی همراه با دندان‌های سالم از اصلی‌ترین اهداف اصلاح طرح لبخند است. برای انجام این کار شیوه‌های متعددی وجود دارد که با توجه به اصول نامبرده شده و مشکلات دهان و دندان بیمار، توسط دندانپزشک پس از انجام معاینه انتخاب و اجرا می‌شود. از جمله روش‌های طراحی لبخند در دندانپزشکی عبارت‌اند از:

 ۱. طراحی لبخند دیجیتالی

با ورود تکنولوژی و فناوری به علم دندانپزشکی، جدیدترین شیوه طراحی لبخند دندان که به صورت دیجیتالی انجام می‌شود، به این عرصه وارد شد. مراحل انجام این کار به صورت زیر است:

  • انجام عکس‌برداری از تمام زاویه‌های صورت فرد
  • شبیه‌سازی تمامی عکس‌ها توسط کامپیوتر
  • انجام تمامی اصلاحات به صورت سه بعدی

از مهم‌ترین ویژگی‌های اصلاح طرح لبخند به صورت دیجیتالی، قابلیت نمایش نتیجه نهایی به بیمار است. علاوه بر این دقیق بودن آن و در نظر گرفتن تمامی فاکتورهای مؤثر در طراحی لبخند از جمله فاصله بینی تا لب، فاصله چشم‌ها و فرم کلی صورت در طراحی نهایی از دیگر قابلیت‌های این روش است که طی سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از دندانپزشکان قرار گرفته است.

۲. طراحی لبخند با براکت دندانی

 در بسیاری موارد، افراد تحت درمان می‌توانند بدون اینکه دیگران از انجام فعالیت‌های زیبایی آن‌ها مطلع شوند، این کار را با استفاده از براکت‌ها انجام داده و طرح لبخند خود را اصلاح کنند. براکت‌ها، قاب‌های شفاف طراحی و ساخته شده با استفاده از نرم‌افزارهای پیشرفته دندانپزشکی هستند که کاملاً متناسب با قالب دهان و دندان‌های فرد تولید و به کار برده می‌شود.

 از نکات قابل توجه در این روش، سالم بودن کامل دندان‌ها است. در صورت وجود مشکل باید قبل از انجام هر کاری این مشکلات برطرف شده و سپس نسبت به استفاده از براکت‌ها اقدام کنید.

۳. طراحی لبخند با لیفت لثه

 این روش بیشتر برای افرادی است که هنگام لبخند مقدار بسیاری از حجم لثه‌ها نمایان می‌شود. در برخی موارد دندانپزشک تصمیم می‌گیرد که با برداشتن بخشی از لثه، اصلاح طرح لبخند را اعمال کند.

 سایر روش‌های مورد استفاده در طراحی لبخند عبارت‌اند از:

 · سفید کردن دندان‌ها

 · روکش کردن

 · ونیر کردن

 · لمینیت و کامپوزیت دندان

 · کاشت دندان

 · پر کردن دندان

 · و…

 طرح لبخند دندان چگونه انجام می‌شود؟

طراحی لبخند

 همان طور که در پاسخ به سؤال طرح لبخند چیست، گفته شد، این روش نوین دندانپزشکی زیبایی به عنوان یک برنامه درمانی شناخته می‌شود که علاوه بر اصلاح طرح لبخند به سلامت دهان و دندان نیز کمک می‌کند. در این طرح، دندانپزشک ابتدا دندان و ساختار آن را کاملاً بررسی کرده و مشخص می‌کند که برای انجام این کار آمادگی دارید یا خیر.

 در این مرحله لازم است تا تمامی مشکلات دهان و دندان، بیماری‌های لثه‌ای، عدم جفت شدن دندان‌ها، ناهماهنگی بین آن‌ها و… بررسی و قبل از انجام اصلاح طرح لبخند برطرف شوند. در طراحی لبخند دندان، افراد متخصص دیگری علاوه بر دندانپزشک فعالیت دارند که عبارت‌اند از:

 · متخصص ارتودنسی دندان به منظور رفع نامنظمی‌های دندان

 · متخصص ترمیمی و زیبایی دندان به منظور انجام امور زیبایی

 · متخصص لثه برای برطرف کردن مشکلات لثه

 · متخصص اندودنتیست به منظور برطرف کردن مشکلات ریشه و بافت نرم دندان

 · متخصص رادیولوژی

 · دندانپزشک عمومی

 · جراح دهان، فک و صورت

 · متخصص پروتز دندانپزشکی

 · متخصص عصب کشی

 کلام آخر

 از آنجایی که تمامی فاکتورهای دهان و دندان از جمله مرتب بودن، رنگ، فاصله بین دندان‌ها، تقارن بین فک و دندان و… در داشتن لبخندی زیبا تأثیرگذار هستند، روش نوین طراحی لبخند با هدف بهبود بخشیدن به فرم ظاهری دندان‌ها توسط بسیاری از دندانپزشکان مورد استفاده قرار گرفته می‌شود. اصلاح طرح لبخند علاوه بر ایجاد ظاهری زیباتر، طبیعی‌تر و سالم‌تر برای فرد، با برطرف کردن تمامی مشکلات دهان و دندان، سلامتی آن‌ها را نیز تأمین می‌کند. برای انجام هرچه بهتر طراحی لبخند لازم است اصول آن از جانب دندانپزشک رعایت شده و با توجه به این موضوع شیوه مناسب درمانی انتخاب و اجرا شود.

خیلی ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. برای ارتباط با مشاوران و همکاران ما از صفحه درباره ما و راه های ارتباطی ما اقدام کنید.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

4 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • انواع روش‌های طراحی لبخند به صورت کامل توضیح داده شد و به خوبی به جواب سوال خودم رسیدم

    • بسیار عالی که به پاسخ سوال خود رسیدید هر سوال دیگری هم بود در خدمت شما هستیم.

  • مقاله فوق العاده کامل و کاربردی در رابطه با طراحی لبخند بود که منتشر کردید بسیار مفید بود ممنون

    • خواهش میکنم بسیار خوشحالیم که برای شما خوب و مفید بوده است

دیدگاهتان را بنویسید